Staff

Executive Staff

  • Executive Director
    Andrew J. and Erna Finci Viterbi Endowed Chair
    UNESCO Chair on Genocide Education
    Adjunct Professor of Religion

  • Managing Director
  • Director, Center for Advanced Genocide Research
    Shapell-Guerin Chair in Jewish Studies
    Professor of History

  • Chief Technology Officer
  • Director of Research and Documentation
  • Anita Pace
    Managing Director of Technology
  • Senior Director of Programs and Operations

Executive Administration

Lara Bradshaw, PhD
Program Specialist
Lauren Carter
Media Production Manager
Renita Thomas-Franklin
Administrative Assistant
Aaron Zarrow
Program Administrator

Administration

Zovaira Rodriguez
Procurement specialist and office assistant
Cynthia Schirmer
Finance Manager

Advancement

Frieda Kahn
Executive Director of Development
Nick Kennedy
Assistant Director of Annual Giving
Jayne Perilstein
Managing Director of Advancement
Christopher Records
Assistant Director of Stewardship
Janiece Richard
Assistant Director of Annual Giving
Andrea Waldron
Senior Executive Director, Advancement
Nicole Watkins
Director of Donor Relations

Center for Advanced Genocide Research

S.J. Crasnow
Academic Outreach and Research Program Officer
Shefali Deshpande
Project Specialist
Emilie Garrigou-Kempton, PhD
Academic Outreach Officer
Martha Stroud, PhD
Research Program Officer

Collections

Manuk Avedikyan
Project Manager, Armenian Genocide Collection
Crispin Brooks
Curator of the USC Shoah Foundation's Visual History Archive
Cheng Fang
Research Specialist
Kia Hays
Project Manager
Aleksandra Visser
Research Specialist

Communications

Josh Grossberg
External communications manager
Deanna Hendrick
Social Media
Rob Kuznia
Coordinator, External Relations
Jeffrey Langham, PhD
Webmaster
Robin Migdol
Writer

Education

Sedda Antekelian
Armenian Education and Outreach Specialist
Liz Bommarito
Regional Consultant, New York Area
Sara Brown
Postdoctoral Teaching Fellow
Amy Carnes, PhD
Associate Director of Education – Evaluation and Scholarship
Sara Cohan
Consultant, Armenia Education Program
Lesly Culp
Head of Programs, Education
Joan Getman
Deputy Director of Education
Sandra Gruner
Consultant, Guatemala
Robert Hadley
Consultant, United States
Francesca Innocenti
Executive assistant
Greg Irwin
Education Media Specialist
Karen Kim, PhD
Senior Researcher and Evaluator
Monika Koszyńska
Regional Consultant, Poland
Anna Lenchovska
Regional Consultant, Ukraine
Jenna Leventhal
IWitness Manager
Martin Šmok
Senior International Program Consultant, Czech Republic
Andrea Szőnyi
Regional Consultant, Hungary
Roseline Twagiramariya
Rwandan Educational Administrator
Davis Wamonhi
Regional Consultant, Rwanda
Sarah Warby
Regional Consultant, Australia
Claudia Wiedeman, PhD
Associate Director – Educational Technologies and Training
Cate Wilson
Regional Consultant, IWitness Detroit

Information Technology Services

Sandra Aguilar
Manager, Metadata
Doug Ballman
Manager, External Relations—Online Archive
Shiraz Bhathena
Video Archive and Post-Production Specialist
Mills Chang
Senior Software Architect
Daryn Eller
Assistant Archivist
Ryan Fenton-Strauss
Video Archive and Post-Production Manager
Inna Gogina
Archivist
Georgiana Gomez
Video Archive and Post-Production Specialist
Zachary Goode
Video Archive and Post-Production Supervisor
Kathy Guyton
Office Manager, ITS
Toan Nguyen
Systems Programmer
Susan Popler
Director, Visual History Archive Program
Michael Russell
Programmer Analyst
Arie Salma
Programming Analyst III
Richard Starr
Application Programmer
Linda Swenson
Senior Database Programmer
Consolée Uwamariya
Preservation Supervisor