Staff

Executive Cabinet

Media Production

Tiffer Boucher
Program Assistant
Lauren Carter
Media Production Manager
Andi Gitow
Director of Media Strategy, Partnerships and Production

Executive Office

Zach Larkin
Program Specialist
Colleen Mahan
Executive Assistant
Renita Thomas-Franklin
Administrative Assistant
Aaron Zarrow
Program Manager, Strategic Communications

Operations

Karen Lake
Scheduling and Events Coordinator
Zovaira Rodriguez
Procurement specialist and office assistant
Cynthia Schirmer
Finance Manager
Letisha Young
Program Manager Administrative Programs

Advancement

Frieda Kahn
Executive Director of Development
Nick Kennedy
Associate Director of Annual Giving
Jayne Perilstein
Managing Director of Advancement
Christopher Records
Assistant Director of Stewardship
Janiece Richard
Assistant Director of Annual Giving
Andrea Waldron
Senior Executive Director, Advancement
Nicole Watkins
Director of Donor Relations

Center for Advanced Genocide Research

Wolf Gruner, PhD
Director, Center for Advanced Genocide Research
Isabella Lloyd-Damnjanovic
Program Specialist
Badema Pitic
Program Specialist
Martha Stroud, PhD
Research Program Officer

Collections

Manuk Avedikyan
Project Manager, Armenian Genocide Collection
Crispin Brooks
Curator of the USC Shoah Foundation's Visual History Archive
Cheng Fang
Research Specialist
Kia Hays
Project Manager
Jillian Hegedus
Program Administrator, New Dimensions in Testimony
Karen Jungblut
Director of Research and Documentation
Anne Marie Kelly
Program Specialist, New Dimensions in Testimony
Theodore Taylor
Program Specialist, New Dimensions in Testimony

Communications

Maria Abou Atmi
Media Representative
Josh Grossberg
External communications manager
Rob Kuznia
Coordinator, External Relations
Jeffrey Langham, PhD
Webmaster

Education

Ariana Andrade
Program Specialist
Sedda Antekelian
Armenian Education and Outreach Specialist
Liz Bommarito
Regional Consultant, New York Area
Sara Brown
Postdoctoral Teaching Fellow
Amy Carnes, PhD
Associate Director of Education – Evaluation and Scholarship
Lesly Culp
Head of Programs, Education
Lindsay Friedman
Program Director
Joan Getman
Deputy Director of Education
Sandra Gruner
Consultant, Guatemala
Robert Hadley
Consultant, United States
Rachel Herman
Program Assistant
Eleanor Huntington
Program Assistant
Francesca Innocenti
Executive assistant
Greg Irwin
Education Media Specialist
Karen Kim, PhD
Senior Researcher and Evaluator
Monika Koszyńska
Regional Consultant, Poland
Anna Lenchovska
Regional Consultant, Ukraine
Jenna Leventhal
IWitness Manager
Mariana Menendez
IWitness Technical Support
Martin Šmok
Senior International Program Consultant, Czech Republic
Andrea Szőnyi
Regional Consultant, Hungary
Roseline Twagiramariya
Rwandan Educational Administrator
Davis Wamonhi
Regional Consultant, Rwanda
Sarah Warby
Regional Consultant, Australia
Claudia Wiedeman, PhD
Associate Director – Educational Technologies and Training
Cate Wilson
Regional Consultant, IWitness Detroit

Information Technology Services

Sandra Aguilar
Manager, Metadata
Doug Ballman
Manager, External Relations—Online Archive
Shiraz Bhathena
Video Archive and Post-Production Specialist
Heather Cameron
Visual History Archive Program Administrator
Mills Chang
Senior Software Architect
Sonia Crasnow
Program Assistant
Remington Dewan
Video Archivist & Post Production Specialist
Leysan Dickenson
Program Specialist, Visual History Archive Program
Daryn Eller
Assistant Archivist
Ryan Fenton-Strauss
Video Archive and Post-Production Manager
Inna Gogina
Archivist
Georgiana Gomez
Video Archive and Post-Production Specialist
Zachary Goode
Video Archive and Post-Production Supervisor
Kathy Guyton
Office Manager, ITS
Sam Jaloma
Programmer Analyst IV
Jay Kulsh
Programmer Analyst III
Sandhya Moodur
Systems Programmer III
Toan Nguyen
Systems Programmer
Anita Pace
Managing Director of Technology
Li Pan
Systems Programmer IV
Susan Popler
Director, Visual History Archive Program
Michael Russell
Programmer Analyst
Arie Salma
Programming Analyst III
Richard Starr
Application Programmer
Linda Swenson
Senior Database Programmer
Edith Umugiraneza
Indexer
Svetlana Ushakova
Senior Indexer
Consolée Uwamariya
Preservation Supervisor
Warren Wan
Programmer Analyst IV
Mark Weicht
Video Archivist and Post Production Specialist